Zapraszam do wykopania, bo…

Zapraszam do wykopania, bo…

Zapraszam do wykopania, bo napracowanko: Depresja vs bieganie

Metoda aktywizacji behawioralnej jest równie skuteczna co farmakoterapia, a bardziej skuteczna niż terapia poznawczo-behawioralna.Niektórzy badacze uważają, że jakakolwiek skuteczność terapii poznawczo- behawioralnej przy depresji opiera się właśnie na elementach behawioralnych tam zawartych, czyli właśnie aktywizacji behawioralnej.
Aktywizację behawioralną uważa się za podejście Trzeciej Fali Terapii Behawioralnych, tak samo, jak DBT (terapia dialektyczno-behawioralna). W DBT stosujemy aktywizację behawioralną, jako część w module regulacji emocji, tylko robimy to w sposób mniej sformalizowany.

Depresja często pojawia się jako rezultat niedomagania lub braku w ważnych sferach naszego życia.
Rozwija się u osób, u których zbyt wiele z tych obszarów brakuje, lub poważnie niedomaga przez dłuższy czas.

Jeśli możesz wskazać nawet kilka takich sfer, nie jest wcale niezwykłe, że doświadczasz pogorszenia nastroju, czy nawet depresji. Złe samopoczucie jest naturalną konsekwencją życia, które nie daje nam satysfakcji; gdy żyjemy zapominając o tym, co dla nas ważne i robimy coraz mniej ważnych dla nas aktywności, tak może się stać, kiedy mamy dużo obowiązków, albo problemy zdrowotne. Możemy myśleć o depresji jako o sygnale z naszego umysłu i ciała, że coś w naszym życiu jest nie tak. Ten sygnał mówi nam, że potrzebujemy zmian w naszym stylu życia. Częścią programu Aktywizacji Behawioralnej jest właśnie przywrócenie w naszym życiu brakujących źródeł dobrostanu. I to jest jedno z zadań, jakie stawiamy sobie w programie aktywizacji behawioralnej.

Źródło, cała autoterapia

pokaż spoiler #nauka #psychologia #ciekawostki #medycyna #zdrowie #rozwojosobistyznormikami #takaprawda

Comments are closed.