Tego dnia (8 listopada) w…

Tego dnia (8 listopada) w…

Tego dnia (8 listopada) w 1895 roku Wilhelm Conrad Roentgen odkrył nowy typ promieniowania, który nazwał promieniowaniem X

Poniżej pierwsze zdjęcie z użyciem promieni X, które wykonał swojej żonie Bercie, która jako pierwsza w historii widząc zdjęcie ludzkiego (i własnego) szkieletu przerażona relacjonowała, że „zobaczyła własną śmierć”. W 1901 jako pierwszy w historii otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki. Wcześniej został wyrzucony ze szkoły średniej i trafił na Politechnikę Federalną w Zurychu tylko dlatego, że akurat nie wymagano tam matury, której nie miał. Ze szkoły wyleciał bo oskarżono go o narysowanie karykatury jednego z nauczycieli, która została przechwycona przez innego (Roentgen wypierał się jej wykonania)

Jak dokonał swojego odkrycia? Wszystko zaczęło się od tego, że w swoim laboratorium Roentgen był zakłopotany fluorescencyjnym ekranem, który świecił bez wyraźnego powodu. Odkrył to zjawisko badając przepływ prądu przez rury próżniowe stworzone przez ówczesnych fizyków i wynalazców m.in. Nikoli Tesli oraz Filipa von Lenarda i w przypadku testowania urządzenia tego drugiego odkrył nurtujące go zjawisko. Od kiedy je zauważył spędził kilka tygodni w swoim laboratorium (śpiąc i jedząc na miejscu) póki nie rozwiązał zagadki.

Roentgen przeprowadzał swoje doświadczenia z lampami ze szkła w kształcie cylindra, z wtopionymi elektrodami, katodą i anodą, i z wypompowanym powietrzem. Interesowały go promienie, które wydostawały się na zewnątrz tej lampy. Ponieważ stanowiły one całkowitą zagadkę i nic o nich nie wiedziano, nazwał je promieniami używając symbolu matematycznego X.

Okazało się, że promienie te, padając na papier pokryty platynocyjankiem baru, powodowały świecenie tego papieru. 8 listopada 1895 Roentgen umieścił pomiędzy lampą i świecącym papierem talię kart i grubą książkę. Przekonał się, że papier w dalszym ciągu świeci, co oznaczało, że promienie przedostają się przez papier i przez tekturę.

Kolejne doświadczenia polegały na sprawdzeniu przez jakie ciała promienie przechodzą, a przez jakie nie. Okazało się, że przechodzą m.in. przez drewno i, co najważniejsze dla nas, przez tkankę miękką istot żyjących np. ludzi.

Roentgen zaprosił do laboratorium swoją żonę Bertę i wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie dłoni ludzkiej. Widać było na nim szkielet kobiety oraz złoty pierścionek, gdyż promienie rentgena nie przechodzą przez złoto. Żona naukowca przeraziła się i o mało nie zemdlała widząc po raz pierwszy ludzki szkielet powiedziała, że zobaczyła własną śmierć. Potem powtórzył zdjęcie tym razem lepszej jakości wykonując je podczas publicznego wykładu na ręce swojego przyjaciela naukowca (anatoma i fizjologa) Albert von Köllikera.

źródła: polskie radio , nobelprize.org, wikipedia , britannica

#ciekawostki #nauka #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #fizyka #medycyna

Comments are closed.