Sarmacki wojownik przeszedł…

Sarmacki wojownik przeszedł…

Sarmacki wojownik przeszedł skomplikowaną operację chirurgi mózgowej 1800 lat temu.

„Odkryte nie dawno w Rosji szczątki Sarmackiego wojownika posiadają ślady przeprowadzenia poważnej operacji trepanacji czaszki i chirurgii mózgowej” – mówią archeolodzy.

„Wszystko wskazuje na to iż wojownik nie umarł bezpośrednio z powodu ran bitewnych, ale w wyniku nieudanego zabiegu chirurgicznego wykonanego na jego czaszce. Czaszka Sarmaty oraz dziecka jest naturalnie wydłużona w typowy sposób, spotykany powszechnie w starych słowiańskich mogiłach, szczególnie tych sarmackich. Posiada dwa duże otwory, ślady po przeprowadzeniu trepanacji i zabiegu na otwartym mózgu.”

„Archeolodzy uważają iż należał on do wielmożnej potężnej elity swojego ludu, haplogrupy Y-DNA – R1A. W jego grobie znaleziono dużą ilość artefaktów takich jak amulety i miecz oraz dziecko zakopane zaraz po jego boku w skarbcu biżuterii. Dziecko posiada słowiański symbol „krestu” naturalnie powstały na czaszce, było pogrzebane z kryształowymi amuletami, złotymi kolczykami i innymi precozjami bogato opisywanymi w starożytnej mitologi.”

Źródło: „Daily Mail”, Londyn, Wielka Brytania.

Link: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7280103/Remains-ancient-warrior-died-brain-surgery-2-000-years-Russia.html?ito=social-twitter_mailonline

#archeologia #ciekawostkihistoryczne #historia #medycyna #r1a #slowianie #sarmatia #rosja #historiaslowian #religia #rodzimowierstwo #nauka

Comments are closed.