Prof. Krzysztof Pyrć –…

Prof. Krzysztof Pyrć –…

Prof. Krzysztof Pyrć – Koronawirus rzetelna wiedza zamiast paniki

”Zapraszamy na wyklad profesora Krzysztofa Pyrcia, Wirusologa Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówi o koronawirusie, a zajmuje się badaniami nad nim od 2002 roku, zanim jak sam mówi temat stał się modny i tak medialny. Naukowiec wrócił do Polski i tutaj założył laboratorium i podjął badania. Prof. Krzysztof Pyrć jest kierownikiem Pracowni Wirusologii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednocześnie ostrzega, że „musimy być przygotowani na kolejne uderzenie wirusa”.

Joanna Leśnicka z Rzeczpospolitej zadała ważne pytanie: Dlaczego testy na koronawirusa, które pana zespół stara się opracować, są nam potrzebne?

„Prof. Krzysztof Pyrć: „Musimy być przygotowani na kolejne potencjalne uderzenie wirusa. Po przygotowaniu takich testów, jesteśmy w stanie przeskanować dużą liczbę osób, nie obciążając przy tym laboratoriów diagnostycznych. Testy oczywiście nie zastąpią diagnostyki laboratoryjnej, ale będą bardziej powszechne, dostępne. To jest ważne społecznie, zwłaszcza w momencie, gdy trzeba uspokoić osoby, obawiające się wirusa. Epidemia w takiej sytuacji będzie miała inny wymiar, miejmy nadzieję, że lżejszy niż w tym roku. Na pierwszą falę epidemiczną nie jesteśmy gotowi prawie nigdy, bo nigdy nie wiemy, co do nas przyjdzie. Dopiero na tę kolejną możemy się przygotować i właśnie to robimy. Bardzo dużo firm i ludzi pracuje nad testami” (czytaj cały wywiad).

#koronawirus #wirusologia #nauka #medycyna #uniwersytetjagiellonski #covid19 #testynakoronawirusa #zdrowie #pandemia #badania #szczepionki #krzysztofpyrc #mikrobiologia

Comments are closed.