Kolejny kamyczek do ogródka…

Kolejny kamyczek do ogródka…

Kolejny kamyczek do ogródka tych, którzy już wystawiają laurki rządowi, jak to nie wspaniale walczy z epidemią:

– Gdyby w Polsce powtórzył się scenariusz włoski, to obawiam się, że sytuacja mogłaby być u nas dużo poważniejsza – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Gdyby u nas nagle doszło do 10 tys. zachorowań, to nie padną wcale szpitale zakaźne. One sobie prawdopodobnie poradzą, jest Agencja Rezerw Materiałowych i ona – jak twierdzi Ministerstwo – dostarczy maseczki czy środki. Kłopoty będą mieć szpitale ogólne. One nie są przygotowane. Na przykład – trafia ktoś, kto ma zawał serca i był zainfekowany dodatkowo koronawirusem, co okazuje się później. Albo jest rodząca, która okazuje się być nadkażona koronawirusem. To nie są pacjenci szpitali zakaźnych, a mogą spowodować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa, a także kwarantannę personelu całych oddziałów. Nie ma instytucji, która realnie koordynuje przepływ chorych między szpitalami.

Karetki i transport już, bez koronawirusa, były niewydolne. Szpitale ogólne nie mają bazowego zabezpieczenia.Przykład pierwszy z brzegu, stolica: na oddziale sześć maseczek, których – na wypadek pacjenta z koronawirusem – broni oddziałowa. Sprzęt ochrony osobistej to towar deficytowy. Na szkoleniu pokazuje się zdezelowany strój do obrony przed koronawirusem, bez gogli i maski. Lekarze są zaniepokojeni, że na dyżurze w każdej chwili może przyjechać chory z koronawirusem, co, wobec braku środków ochronnych narazi nas wszystkich – lekarzy i pacjentów przebywających w szpitalu ogólnym. To jest problem i stąd są te wszystkie środki.

Słowem – nie jest różowo?

Nie jest. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Teraz szpitale ogólne jeszcze nie są przygotowane. Zresztą minister zdrowia sam powiedział, że żaden system ochrony zdrowia nie wytrzymałby nagle czegoś takiego jak epidemia o takiej skali. A nasz szczególnie. Jest niedoinwestowany, brakuje 60 tys. lekarzy. Nie ma leków, to się je pożycza. Nie ma sprawnego sprzętu, to skleja się go na taśmę. To jest crème de la crème ochrony zdrowia teraz w Polsce i koronawirus tego przecież nie zmienił.

Więcej: https://www.wykop.pl/link/5382263/prezes-oil-w-warszawie-szpitale-ogolne-nie-maja-bazowego-zabezpieczenia/

#polska #lublin #koronawirus #2019ncov #epidemia #neuropa #4konserwy #szpital #medycyna #zdrowie

Comments are closed.