Jakby kogoś interesowało jak…

Jakby kogoś interesowało jak…

Jakby kogoś interesowało jak się w Polsce leczy COVID19… w wypisie ze szpitala w epikryzie mi napisano:

Podczas pobytu zastosowano leczenie zgodnie z wytycznymi PTEiLChz

Zainteresowałem się tym co to znaczy i trafiłem na te rekomendacje zgodnie z którymi mnie leczono (TL;DR obrazek poniżej):

Aneks drugi: http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/Aneks-2-do-Rekomendacji-PTEiLChZ-13-10-2020-pl.pdf

Aneks pierwszy: http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/07/COVID-19-PTEiLChZ-2020-Anex-1-wersja-polska.pdf

Dokument oryginalny: http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/05/Prof.Flisiak_2020-PAIM-COVID-19-recommendation-PTEiLChZ-pl.pdf

Więcej dokumentów: http://www.pteilchz.org.pl/informacje/rekomendacje/

Prawdopodobnie nie wszystkie szpitale trzymają się ściśle tych rekomendacji ponieważ moja mama która była na pewno dużo dalej niż w drugim stadium dostała również remdesivir i osocze. Ja trafiłem do innego szpitala i zgodnie z tym co napisano w wypisie w rozpoznaniu byłem w stadium 4 choroby – ostra niewydolność oddechowa. Pytałem o remdesivir i lekarz powiedział że dla mnie jest już na tego typu leczenie za późno.

Swoją drogą przypuszczam, że gdyby wszystkie szpitale trzymały się ściśle tych rekomendacji to mało kto remdesivir lub osocze by dostawał bo zespoły ratownictwa medycznego nie specjalnie chyba chcą zabierać ludzi którzy nie mają jeszcze niewydolności oddechowej bo i tak ciężko znaleźć miejsce w szpitalu. Przynajmniej mnie i mamie przy pierwszym kontakcie z ratownictwem medycznym odmówiono – mame zostawiono w domu bo „jeszcze źle nie wygląda”, w moim wypadku dyspozytor telefonicznie stwierdził że powinienem dzwonić do nocnej/świątecznej opieki zdrowotnej a nie po pogotowie. Oboje i tak ostatecznie trafiliśmy do szpitala.

#koronawirus #covid19 #medycyna

Comments are closed.