Długo nie miałam do czynienia…

Długo nie miałam do czynienia…

Długo nie miałam do czynienia z naszą służbą zdrowia a ostatnio akurat pomagam trochę babci podreperować zdrowie i dopiero zauważyłam jak może być ciężko „starym ludziom”.

Babcia lvl 82 mieszka w miejscowości A, którą od miejscowości B dzieli 5 km (żadnego autobusu nie ma, kiedyś można było dojechać szkolnym, ale teraz przetarg wygrała prywatna firma i im nie wolno zabierać nikogo oprócz dzieciaków) a od miejscowości C 35km (tu już jest cywilizacja i busy, ale mamy ferie więc jeździ tak 1/5).

Emerytura ok 1200zł (wiem, mogła się wyuczyć i być lekarzem czy prawnikiem. Przypominam że realia na wsiach kiedyś były takie, że jedne dzieci się wyuczało a jedno zostawiało w domu, i zazwyczaj do gadania miało ono tyle co żyd za niemca)

Ma dolegliwości żołądkowe, lekarz POZ w miejscowości B przepisuje losowe tableteczki, skierowania na USG chociaż nie da bo „przecież miała pani niedawno i było ok” (niedawno w 2015r, w rodzinie historia nowotworu jelita grubego).
Wizyta prywatna u gastroenterologa w miejscowości C, 150zł plus dojazd.
Lekarz z miejscowości C ma rigcz, mówi żeby przyjechać następnego dnia za skierowaniem z POZ, to da skierowania na badania w ramach NFZ.
No to jedziemy z miejscowości C do B, lekarz POZ daje łaskawie skierowanie.

Następnego dnia znowu jedziemy do miejscowości C, skierowanie na badania plus leki.
Gastro i kolonoskopia rozpisane pilnie, robione będą u niego w przychodni więc termin bardzo szybko. Płatne znieczulenie (300zł), preparat przygotowujący (50zł) i leki na teraz (200zł).
Do tego jeszcze skierowanie na badania krwi, które trzeba wziąć znowu z POZ z miejscowości B.
Czyli mamy dwa dni i 700zł plus dojazdy. Trzeba jeszcze zrobić badania krwi (znowu dojazd do miasta B plus płatne oznaczanie grupy jeśli nie ma dokumentu z oznaczeniem).

Tyle dobrego, że mam elastyczną pracę i mogę sobie pozwolić na to żeby jej pomóc. Ale sporo sąsiadek nie ma nikogo zmotoryzowanego w domu, dzieci i wnuki daleko więc stoją o 6 rano łapiąc okazję do miasta.

Kurwa, starość to się Panu Bogu nie udała 🙁

#zalesie #medycyna #sluzbazdrowia

Comments are closed.