Czy to prawda, że obecny…

Czy to prawda, że obecny…

Czy to prawda, że obecny koronawirus został opatentowany, w związku z czym ktoś obecną epidemię wywołał celowo?*

Kolejny raz ktoś przysłał mi sensacyjną wiadomość, że wirusa ktoś stworzył i oto proszę dowód – patent na koronawrusa:
https://patents.google.com/patent/EP3172319A1/en.
Link jest bardzo popularny i pojawił się już w wielu miejscach. A wystarczyło poczytać na naukowych stronach czym jest ten wirus i czym jest szczep, którego dotyczy patent. Zamiast tego ludzie zadowalają się informacją „istnieje jakiś patent na coś związanego z jakimś koronawirusem, nie będę sprawdzał o co chodzi, ale to wygląda jak dowód!”

Koronawirusy to bardzo szeroka grupa wirusów, siedem atakuje ludzi, z czego trzy są bardzo groźne (SARS1, SARS2 i MERS) a cztery łagodne i odpowiadają za 15-20% sezonowych przeziębień (NL63, EO22, HK1 i nie pamiętam czwartego). Zwierzęce szczepy wywołują różne choroby, nieraz groźne w hodowli, na przykład wirus zapalenia płuc kurczaków, biegunki prosiąt, biegunki cieląt, zapalenia jelit kotów itp. Z tego powodu pracuje się nad zarówno lekami jak i szczepionkami na te wirusy.
Szczepionki mają trzy typy – albo jest to preparat z jakimś wyizolowanym białkiem danego patogenu, które ma rozpoznawać organizm (tzw. szczepionki bezkomórkowe), albo z patogenem zabitym ( szcz. inaktywowane) albo z patogenem żywym ale atenuowanym, tj, pozbawionym złośliwości. Na przykład szczepionka na polio zawiera żywy szczep, który nie występuje w naturze, nie powoduje choroby, ale jest na tyle podobny do dzikiego, że organizm uczy się na nim jak zwalczyć dzikie polio.

Patent dotyczy jednego z takich unieszkodliwionych szczepów do szczepionki, który został pozbawiony genów odpowiadających za złośliwość. Jest to wirus ptasiego zapalenia oskrzeli, z grupy gamma-koronawirusów. Koronawirusy gamma nie zarażają ludzi. Jest to wyjaśnione od razu na początku tekstu patentu, ale do tego trzeba znaleźć wersję z tekstem, a z tego co widzę spiskomani bardzo niechętnie linkują do pełnej wersji, najchętniej propagują linki z informacją o tytule i roku złożenia ale bez szczegółów:
https://worldwide.espacenet.com/patent/search/family/051494985/publication/EP3172319A1?q=pn%3DEP3172319A1

Opatentowany został konkretny szczep otrzymany przez celowe wprowadzenie mutacji do białek niestrukturalnych (lista dokładnie opisanych mutacji zawarta w tekście – to one właściwie są tym wynalazkiem, który się patentuje) odpowiedzialnych za replikację, co powoduje pogorszenie rozmnażania, osłabienie wirulencji do poziomu, przy którym wirus nie jest groźny dla ptaków, jednak z zachowaniem niezmienionych białek otoczki, bo to na nie ma się nakierować układ odpornościowy aby zapamiętać jaki patogen ma na przyszłość atakować. Gen kodujący replikazę został uszkodzony w trzech, różnie oddalonych miejscach, aby zmniejszyć szansę na powrót do dzikiej formy wskutek mutacji.

Istnienie takiego patentu powinno raczej ucieszyć hodowców kurczaków i gęsi, niż zmartwić nas, bo patent dotyczy zwierzęcego wirusa wywołującego ogromne straty w hodowlach, który tak bardzo różni się od obecnego, że w zasadzie nie ma z nim nic wspólnego. Jeśli ktoś wysłał wam link do tego patentu i nie wyjaśnił o co chodzi, to jest niemyślącym panikarzem, któremu nie warto ufać.
Tego typu badań, publikacji i patentów na temat koronawirusów powstało dużo i wciąż powstają nowe. W bazie Google Patents znaleźć można 13 tysięcy dokumentów na temat „coronavirus”.

* Tak, prawo nagłówków działa.
#teoriespiskowe #koronawirus #koronawirusfakty #medycyna #gruparatowaniapoziomu

Comments are closed.