Czy chińskie paczki…

Czy chińskie paczki…

Czy chińskie paczki #aliexpress są bezpieczne dla Polaków? ¯_(ツ)_/¯

Część osób wyśmiewa to pytanie wskazując, że wirus grypy „ginie” po kilkunastu godzinach poza ciałem człowieka. No OK, ale norowirusy mogą sobie trwać tak nawet kilka miesięcy w temperaturze pokojowej i dalej zarażać. Nie mówiąc już o prehistorycznych wirusach uwięzionych w lodzie.

Jeśli warunki transportu paczki są sprzyjające wirusom, to wbrew sceptykom jest taka możliwość, że wirus go spokojnie przetrwa. By tak się stało, to na pewno wydzieliny białkowej z wirusem powinno być tam wystarczająco i sam transport powinien być w zimnych warunkach (np. statek). I nie zawsze chora musi być osoba produkująca/pakująca, może być to też osoba transportująca, co nam zmniejsza okienko czasowe. Do tego nie wszystkie paczki idą miesiąc, niektóre idą znacznie szybciej. Więc szanse są.

Ciekawe badanie nad trwałością korona-wirusów na powierzchni metalu (stal nierdzewna) pokazywało, że im cieplej tym szybciej wirus był dezaktywowany. W temperaturze 4^C wirus był aktywny od 5 do 28 dni (dłużej nie badano) niezależnie od wilgoci. Jeśli dużo materiału wirusa znajdowało się na typowych powierzchniach wewnątrz budynków, to wirusy „przeżywały” w temperaturze pokojowej nawet kilka dni i dłużej jeżeli powierzchnią był styropian.

W czasie epidemii korona-wirusa SARS wiele powierzchni i przedmiotów w szpitalach było aktywnym źródłem zakażeń. Z dozą wątpliwości, bo nikt tego nie miał nawet szansy badać, ale można założyć że nowy korona-wirus z Wuhan będzie miał podobne właściwości.

TL;DR:
Tak więc zarażenie się powinno być jak najbardziej możliwe, choć mało prawdopodobne, bo jednocześnie muszą być spełnione warunki:
1) wystarczająco duża ilość materiału z wirusem (np. oplucie, porządne kichnięcie)
2) powierzchnia sprzyjająca przetrwaniu wirusa (np. styropian)
3) niska temperatura sprzyjająca przetrwaniu wirusa (np. zima)
4) kontakt z błonami śluzowymi odbierającego (potarcie rękami oczu, ust, nosa)
5) organizm pozwoli wirusowi się namnożyć (wirusy nie zainfekują 100% ofiar)

Jeśli chcecie być 100% pewni, że się nie zarazicie, to paczkę, jej zawartość i własne ręce umyjcie mydłem lub środkiem dezynfekującym, bądź podgrzejcie do 60^C. Przy czym wirus jest już dawno też poza Chinami…

#koronawirus #chiny #wirus #2019ncov #epidemia #wuhan #medycyna #nauka #ciekawostki #alipaczka

Comments are closed.