#ciekawscycom Ciąża prowadzi…

#ciekawscycom Ciąża prowadzi…

#ciekawscycom

Ciąża prowadzi do długoterminowych zmian w strukturze mózgu

Naukowcy odkryli, że ciąża najwyraźniej może wywoływać długoterminowe zmiany w strukturze mózgu. Sugerują przy tym, że zmiany te mogą zwiększyć umiejętność matki do troszczenia się o swoje dziecko.

Badania oparte na skanach mózgu dowiodły, że objętość istoty szarej w niektórych obszarach mózgu zmniejszyła się u kobiet w ciąży. Jest to zmiana, która utrzymuje się przez co najmniej dwa lata.

– Zmiany te były niezwykle spójne – oznajmiła Elseline Hoekzema, współautorka badań z Leiden University. – Na tyle spójne, że algorytm komputerowy mógł automatycznie wskazać które kobiety biorące udział w badaniu były w ciąży, a które nie.

Opisywany projekt badawczy wykazał, że takie zmiany mogą pomóc matkom zrozumieć potrzeby swoich noworodków oraz wpływać na przywiązanie matki do dziecka. – Zmiany mózgowe brzmią na swój sposób intrygująco, ale nasza praca wskazuje, że może tu istnieć jakiś ewolucyjny cel, który może pomóc kobietom, kiedy zostaną matkami – powiedziała Hoekzema.

Naukowcy z Holandii oraz Hiszpanii opisali w dzienniku “Nature Neuroscience” w jaki sposób wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) by porównać strukturę mózgu 25 świeżo upieczonych matek tuż przed i tuż po okresie ciąży. Skany porównano też z 20 kobietami, które nie były w ciąży, 19 mężczyznami, którzy właśnie zostali ojcami oraz 17 bezdzietnymi mężczyznami.

Wyniki badań wskazują, że młode mamy doświadczyły spadku objętości istoty szarej – co uważane jest przez ekspertów za swego rodzaju “dostrojenie połączeń nerwowych” – w obszarach mózgu zaangażowanych w procesy społeczne, przy czym większość zmian miała trwać przez co najmniej dwa lata po porodzie.

Co więcej, obszary mózgowe wykazujące spadek objętości istoty szarej pokrywały się z obszarami powiązanymi z tak zwaną “siecią teorii”, czyli umiejscowieniem mózgu powiązanym z umiejętnością postawienia się w cudzej sytuacji i wyobrażenia sobie co czuje lub myśli druga osoba.

WIĘCEJ: http://ciekawscy.com/ciaza-prowadzi-do-dlugoterminowych-zmian-w-strukturze-mozgu/

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, proszę o polubienie fanpage’a i odwiedzanie strony z linku powyżej. Z góry dzięki!

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #medycyna #zdrowie #ciaza #biologia #czujedobrzeczlowiek

Comments are closed.