#chiny #wuhan #koronawirus…

#chiny #wuhan #koronawirus…

#chiny #wuhan #koronawirus #medycyna #gruparatowaniapoziomu

Dwóm lekarzom z Wuhanu zmienił się kolor skóry na ciemniejszy po ciężkim przejściu Covid-19.

Jak to zobaczyłem, to od razu pomyślałem, że śmieszny fake news, ale żeby mieć pewność najpierw sprawdziłem na różne sposoby gdzie to zdjęcie pojawiło się w internecie i czy nie ma gdzieś wersji, która nie jest przyciemniona.

Po pierwsze, nie jest to fejk, można zobaczyć nagranie z państwowej chińskiej telewizji CCTV, a tam raczej takich dziwnych fejków by nie chcieli. Przede wszystkim, na filmiku widać, że zdjęcia, które wrzuciłem i które krążą po internecie, trochę wyolbrzymiają ten kontrast, choć zmiana koloru skóry faktycznie wystąpiła.

Dwóch lekarzy z Wuhanu, którzy zachorowali na COVID-19 przeszli chorobę bardzo ciężko, byli nawet podłączeni do ECMO (to są te najbeznadziejniejsze przypadki), byli w szpitalu ponad 2 miesiące, ale przeżyli i bardzo powoli wracają do sił. Po pokonaniu choroby okazało się, że ich skóra pociemniała, co widać na tych zdjęciach.

Jedni lekarze mówią, że to może być spowodowane uszkodzoną wątrobą. Bo w bardzo ciężkich zachorowaniach na wirusa, dostaje się nie tylko płucom, ale też sercu, wątrobie, nerkom itd.[1]

Uszkodzona wątroba może powodować problemy z żelazem, co może powodować problemy z pigmentacją, co może powodować zmianę koloru skóry. Normalnie gdy żelazo dostaje się do organizmu, to jest metabolizowane przez wątrobę, lecz jeśli wątroba jest uszkodzona, to żelazo dostaje się w krwi w większej ilości, co może powodować pociemnienie skóry[2]. Tak jest przy np. hemochromatozie pierwotnej, potocznie cukrzycy brunatnej[3].

Są też informacje[4], że podawano im polimyksynę B, która jest znana z tego, że powoduje problemy z pigmentacją[5].

Oczywiście są to jak na razie dwa potwierdzone przypadki, podczas gdy chorych są miliony, no i nic nie wskazuje na to, żeby to było bezpośrednio spowodowane wirusem.

Nie znam się na medycynie i tylko przekazuję informacje. Jak się ktoś zna bardziej albo ma więcej źródeł, to zachęcam do podzielenia się.

[1] (chiński) https://zhuanlan.zhihu.com/p/134090197
[2] (angielski) https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_overload
[3] (polski) https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/cukrzyca-brunatna-brazowa-czyli-hemochromatoza-pierwotna-aa-dZHB-L3DU-FLZz.html
[4] (chiński) http://qdcypf.com/q-241675.html
[5] (angielski) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6032769/

Comments are closed.